Katawa shoujo

2. dubna 2012 v 19:20 | Hesteth |  movies
Je visual novel (pravděpodobně existuje zaběhnutý překlad, ale protože nepatřím k nejinformovanějším v téhle oblasti, tak ho neznám, no dejme tomu, že je to "obrazový román"). Já osobně nejsem zrovna zarytý japanofil a dostala jsem se k němu jako slepý k houslím, takže prosím omluvte těžkopádnost mého vyjadřování. :D
Navzdory tomu, že vznikl na základě poněkud drsného vtípku, je to neuvěřitelně silný příběh.
Hlavní hrdina, Hisao, má srdeční arytmii, kvůli které se dostane nejdřív do nemocnice a potom na Yamaku - školu pro fyzicky handycapované studenty.
Zezačátku je to pro něj dost nezvyk, být mezi postiženými lidmi - jak se k nim chovat? Podle Hisaa je to jako ignorovat slona v místnosti. Jak ale řekla Yuuko, knihovnice na Yamaku, "možná je to slon, protože to tak vidíš."
Hisao se seznámí s několika hrdinkami. No a příběh se vyvíjí podle toho, jaké možnosti pokračování si člověk zvolí.
Hrdinkami (se kterými se Hisao může sblížit) jsou...

...Emi, která při nehodě přišla o nohy od kolen dolů. Navzdory tomu, že místo vlastních nohou z masa a kostí má protézy, je na Yamaku přebornicí ve sprintu. Je neuvěřitelně pozitivní, až tak trochu zběsile. No, protože je to velmi zuřivá sportovkyně, moje srdce si až tak moc nezískala, ale její společnost je taková povzbuzující.
...Hanako, která jako malá utrpěla těžké popáleniny na půlce těla, kterou teď pokrývají jizvy. Je neuvěřitelně plachá a téměř nikdo ve škole na ni radši moc nemluví. Její příběh je složitější, ale přece ho nebudu prozrazovat, že jo. :)
...Lilly, které jsem už od začátku naprosto propadla. Je od narození nevidomá. Fascinuje mě její vyrovnanost a zdvořilost za všech okolností. A kromě toho je strašně krásná. Je takovou opatrovatelkou Hanako.
...Rin, ke které jsem si vytvořila zvláštní vztah. A vůbec, ona sama je hrozně zvláští, taková surrealistická, poněkud iracionální. Nemá ruce, což jí ovšem nebrání v malování, které je smyslem jejího života. Všechno, na co ostatní používají ruce, si obstarává nohama a někdy pusou. Tedy, jsou věci, se kterými to jde dost ztuha, například oblékání nebo loupání pomerančů. S tím jí pomáhá Emi. S Rin je hodně obtížná komunikace, není lehké jí rozumět, ale myslím, že to není ani úplně nezbytné k tomu, aby se s ní člověk sblížil.
...Shizune, ke které jsem dvakrát nepřilnula. Je hrozně prudérní :D Velmi vůdčí osobnost. Protože je hluchoněmá, neustále ji všude doprovází Misha, která "překládá". Ta je naopak taková dětinská, hrozně milá, ale prostě... Jako malej Jarda.
Celý román vznikl na základě vtípku na 4chan. Já ho úplně přesně neznám, protože lovím v trochu jiných vodách. O Katawa shoujo mi řekl kamarád, který je tam naopak pečený vařený (on by to nepřiznal, ale je to pravda).
A celý román vytvořili lidi s 4chanu, tedy amatéři.
A neuvěřitelně mě to chytlo. Přijde mi to takové osobnější, bezprostřednější než kniha nebo film, protože člověk se sám musí dopracovat k závěru a nemůže si k té které hrdince, kte které se propracovává, nevytvořit určitý vztah.
Ke stažení tady.
(Všechny obrázky v článku jsou z výše uvedené stránky.)
 


Komentáře

1 Hanyou Hanyou | 2. dubna 2012 v 20:22

Vypadá to na zajímavou hru. :-)

2 Hesteth Azees Hesteth Azees | Web | 2. dubna 2012 v 20:24

[1]: Vím, že někdo tomu říká "hra" (jestli jsi chtěla zdůraznit tohle :)), ale mně tenhle výraz moc nesedí.

3 Hanyou Hanyou | Web | 3. dubna 2012 v 8:22

Kdysi jsem jako školou povinná znala přesný název, ale nějak se mi to vytěsnilo z hlavy. :-D
Cementóza je strašná věc! :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama